Języki

ANGIELSKI OD PODSTAW 12 – have vs. have got

Ostatnio pisałam dla Was nadal o czasowniku have got. Temat jest prawie wyczerpany. Pozostaje nam jeszcze omówić różnice między have got i have.

Przede wszystkim należy pamiętać, że są to dwa OSOBNE czasowniki. Tak, oba znaczą mieć. To prawda. Ale są to dwa odrębne twory. Jest to baaaaaaaardzo ważne, gdyż czasownik have got jest czasownikiem niezwykłym, a have zwykłym. Co za tym idzie, są one zupełnie inaczej używane.

Jak już wiecie z moich ostatnich dwóch tekstów, czasownik have got jest niezwykły i zdania z nim wyglądają tak:

I have got blue eyes. – Mam niebieskie oczy.

You haven’t got blue eyes. – Ty nie masz niebieskich oczu.

Has he got blue eyes? Yes, he has. – Czy on ma niebieskie oczy? Tak, ma.

Czyli: aby stworzyć zdanie twierdzące, należy użyć osoby oraz formy czasownika (have got albo has got). Aby stworzyć zdanie przeczące, wystarczy po pierwszym członie dodać słowo not. Aby stworzyć pytanie, wystarczy wykonać inwersję. To są cechy charakterystyczne czasowników niezwykłych.

Czasownik have jest czasownikiem zwykłym. To oznacza, że musi on podlegać regułom jakiegoś czasu. Kiedy tworzymy komunikat w czasie teraźniejszym, należy zastosować reguły czasu Present Simple. Have w znaczeniu mieć nie może nigdy wystąpić w czasie Present Continuous. O tym wszystkim będę jeszcze pisać kiedy dojdziemy do czasowników zwykłych, ale ponieważ macie problem z rozróżnieniem tych dwóch, oto przykłady zdań z have:

I have blue eyes. – Mam niebieskie oczy.

You don’t have blue eyes. – Ty nie masz niebieskich oczu.

Does he have blue eyes? Yes, he does. – Czy on ma niebieskie oczy? Tak, ma.

Nie mieszajcie tych form! Wprawdzie od czasu do czasu można usłyszeć formy takie, jak I have not a clue, ale nie są one współcześnie używane, zwłaszcza poza Wielką Brytanią. Generalnie rzecz biorąc, stosujemy formy, które pokazałam Wam wyżej. Tak się dzieje, kiedy robimy zdania z czasownikiem have got albo have w znaczeniu mieć (kiedy są to czasowniki główne w zdaniu, główne nośniki znaczenia). Trzeba o tym pamiętać, ponieważ niektóre z Was na pewno wiedzą, że czasownik have bywa też używany jako czasownik posiłkowy, na przykład w czasach Present Perfect. I wówczas zachowuje się podobnie do czasowników niezwykłych, na przykład:

I have bought a new dress. – Kupiłam nową sukienkę.

I haven’t bought a new dress. – Nie kupiłam nowej sukienki.

Have you bought a new dress? Yes, I have. – Czy kupiłaś nową sukienkę? Tak, kupiłam.

Ale te zdania, jak wynika też z tłumaczenia, to już nie teraźniejszość. Osoby, które dopiero zaczynają się uczyć, powinny skupić się na teraźniejszości. A więc jeszcze raz: kiedy chcemy powiedzieć, że ktoś cos ma, mamy dwie możliwości:

Mam nową sukienkę. – I have got a new dress. / I have a new dress.

Ty nie masz nowej sukienki. – You haven’t got a new dress. / You don’t have a new dress.

Czy ona ma nową sukienkę? Tak, ma. -Has she got a new dress? Yes, she has. / Does she have a new dress? Yes, she does.

Naprawdę, możecie sobie wybrać, którą wersję wolicie, ale nie należy ich mieszać.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

O ile w czasie teraźniejszym możecie sobie wybrać, czy zrobić zdanie z have got czy z have, w innych czasach już tak nie jest. Czasownik have got ma TYLKO formy czasu teraźniejszego. Kiedy tworzymy zdanie o przeszłości lub przyszłości, musimy to zrobić z czasownikiem have.

Zazwyczaj, kiedy tworzymy zdania teraźniejsze z czasownikami zwykłymi, musimy wybrać czas Present Simple lub Present Continuous. Jak już wspomniałam, w przypadku czasownika have (jeśli używamy go w znaczeniu mieć, posiadać) jest to zawsze Present Simple. Jest tak dlatego, że mieć to nie czynność, tylko stan. O stanach rozmawiamy zawsze za pomocą Present Simple.

Uwaga! Współcześnie czasownik have bywa często używany zastępczo za brać, jeść, pić, etc. Na przykład:

I have a shower every day. – Codziennie biorę prysznic.

You never have breakfast. – Ty nigdy nie jesz śniadania.

Kiedy have jest używany jako cokolwiek innego, niż mieć, posiadać, może wystąpić zarówno w czasie Present Simple, jak i Present Continuous, ponieważ wówczas nie oznacza stanu, a czynność. Możemy więc powiedzieć:

I have a shower every day. – Codziennie biorę prysznić.

I am having a shower now. – Teraz biorę prysznic.

Większość tych konstrukcji brzmi jednak dość potocznie. Kiedy więc piszesz coś oficjalnego, formalnego, nie należy używać czasownika have jako zastępstwa za coś innego. Nie należy również używać czasownika have got. Wówczas sięgamy po have, w jego klasycznym znaczeniu mieć.

To tyle na ten temat 🙂 Jak zwykle, jeśli macie jakiekolwiek pytania, piszcie, zostawcie komentarz lub odezwijcie się do mnie w trakcie moich bezpłatnych konsultacji.

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn