Z kraju tulipanów

Amsterdam – Overtoom

Dzisiaj piszę o czymś, o czym jeszcze nie pisałam. Jak pewnie już wiesz, od trzech lat mieszkam w Holandii. Pierwszych 18 miesięcy spędziłam w Amsterdamie, teraz jestem w okolicy Wormerveer. Amsterdam jest najpiękniejszym miastem, jakie kiedykolwiek widziałam. Zachwyca nie tylko architekturą, ale także swoją atmosferą. Od tej pory, raz na jakiś czas, będę się nim z Tobą troszkę dzielić. Dzisiaj kilka informacji i zdjęć z Overtoomu – jednego z moich ulubionych miejsc.

Overtoom to ulica w zachodniej części Amsterdamu, pomiędzy Stadhouderskade i Amstelveenseweg. W XIV wieku nazywana była Heiligeweg, ponieważ prowadziła do domu przy Kalverstraat, w którym zgodnie z legendą 12 marca 1345 r. wydarzył się cud (wrzucona do ognia hostia nie spłonęła). W wyniku tego wydarzenia miejsce to stało się celem pielgrzymek. Nazwa Overtoom pochodzi od konstrukcji, zbudowanej na tamie w 1515 r. (Overtoom kiedyś było kanałem).

Widok na Overtoom, Jacobus Storck (około 1660 roku)

W 1630 roku zbudowano tam m. in. dom dla zakaźnie chorych. Budynek ze wszystkich stron otoczony był fosą. W czasach epidemii w jednym łóżku leżało nawet trzech pacjentów, a w jednym grobie chowano siedmiu. Pod koniec XVII wieku przytułek ten przekształcono na szpital psychiatryczny.

W XVII wieku Overtoom był pełen rozrywki, zwłaszcza w niedzielę i święta (kiedy odbywał się targ rybny). Pełno tam było pubów, sklepów i domów. W 1681 roku oprócz usług szewca, kowala czy piekarza można było skorzystać z prostowania kończyn (ledesetter) lub zamówić kapelusz. Bogatsze rodziny z dziećmi przypływały na Overtoom z Amsterdamu, aby spędzić miło czas w ogrodach na Overtoomie i napić się słodkiego mleka. Należało pilnować czasu, ponieważ po godzinie 22:00 powrót był już niemożliwy – bramy miasta były zamknięte.

W XVIII wieku do pubów i sklepów dołączyły browary piwa, teatry i przemysł (produkcja prochu do amunicji oraz druk na bawełnie).

Dzisiejszy Overtoom to mieszanka architektury z XIX i XX wieku. Jest to jedno z moich ulubionych miejsc w Amsterdamie – przepiękna długa ulica, która zachowała swój charakter. Poniżej znajdziesz kilka fotografii Overtoomu, pochodzących z różnych okresów. A jeśli w okolicy Overtoomu złapie Cię głód, zajrzyj do Alchemist Garden (Overtoom 409). 🙂

Źródło archiwalnych zdjęć

 

 

Overtoom 210 (około roku 1885)

 

 

 

 

 

Pod koniec XVIII wieku
Overtoom 35 (1920 r.)
Overtoom 33-35 (1968 r.)
Overtoom 33-35 (2017 r.)
Overtoom (2017 r.)
Overtoom (2017 r.)
Overtoom (2017 r.)

Overtoom 80 (1987 r.)
Overtoom 121-119 (1969 r.)
Overtoom 121 (2017 r.)

 

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn