Spacer turystyczny po Amsterdamie

Po wielu latach gromadzenia wiedzy w głowie, oraz dzielenia się nią na Instagramie i w moim podcaście, postanowiłam wprowadzić nową usługę – SPACER PO CENTRUM AMSTERDAMU, w moim towarzystwie. Podczas spaceru ja opowiadam o historii miasta, o tym, dlaczego ludzie w Amsterdamie są tacy śmiali i pewni siebie, jakie życie dzisiaj prowadzą i dlaczego.

 

Amsterdam zawsze był miastem otwartym i tolerancyjnym, ale jednocześnie opiekuńczym w stosunku do swoich rezydentów. Opowiem Wam o wydarzeniach, które sprawiły, że miasto jest dzisiaj takie, jakie jest. Dlaczego Amsterdam nazywany jest „światowym placem zabaw”? Kto i jak się tutaj bawi, oraz jaka jest tego cena?

 

Będzie o historii, kolonializmie, niewolnictwie, II wojnie światowej, pracy seksualnej i prawach społeczności LGTB+. Będzie o tym, jak Amsterdam kiedyś wyglądał i pachniał. Oraz o tym, z czym miasto się mierzy dzisiaj.

 

Trasa

1 PRZYSTANEK – Spotkanie pod dworcem głównym. Tutaj porozmawiamy o tym, jak powstał Amsterdam, o porcie, dworcu, Noordzie i holenderskich wyprawach.

2 PRZYSTANEK – Oude Kerk – to jedyny budynek w Amsterdamie, który pozostaje w takim samym stanie, w jakim był, gdy uczęszczał do niego Rembrandt. Stoi w samym środku dzielnicy czerwonych latarni, otoczony pracownikami seksualnymi.

3 PRZYSTANEK – Beursplein – giełda, kantor i bank powstały, by uczynić Amsterdam potężnym centrum finansowym. Przy okazji giełdy pogadamy o manii tulipanowej.

4 PRZYSTANEK – Plac Dam – opowiem o Nieuwe Kerk oraz Pałacu Królewskim.

5 PRZYSTANEK – Het Begijnhof – z jakimi problemami musiało w przeszłości radzić sobie miasto? Jak wyglądało życie beginek? Będzie okazja obejrzeć bardzo stary, oryginalny, drewniany dom.

6 PRZYSTANEK – Herengracht – ten kanał symbolizuje okrutny rozdział w historii Holandii – niewolnictwo i kolonializm. Pokażę Ci bardzo interesujący budynek. Pogadamy o Keti Koti i o tym, jak ta historia się nadal ciągnie za miastem.

7 PRZYSTANEK – Oudezijds Voorburgwal – ten kanał jest pełen interesujących zabytków. To okazja by porozmawiać o tym, jak ważna – oprócz wiedzy o rynkach, handlu i żegludze – była wiedza naukowa oraz zamiłowanie do sztuki. Pokażę Wam starą szkołę wyższą i przy tej okazji opowiem m.in. o tym, jak wyglądały publiczne sekcje zwłok i co ma z tym wspólnego Rembrandt.

8 PRZYSTANEK – kryjówka żydowskiego lekarza, Aarona Sougeta, który niestety nie przeżył II wojny światowej. Poznacie historię Anne Frank oraz przebieg wojny w mieście.

9 PRZYSTANEK – Red Light District – praca seksualna jest w Holandii legalna, ale jest to bardzo skomplikowany dzisiaj temat. Miasto walczy z mafią, ogromnymi ilościami turystów oraz zanieczyszczeniem.

10 PRZYSTANEK – Chinatown – Amsterdam ma najstarszą chińską dzielnicę na stałym lądzie europejskim. Mieści się w dzielnicy czerwonych latarni – buddyjska świątynia sąsiaduje z pracownikami seksualnymi.

11 PRZYSTANEK – Cafe ‚t Mandje – ten brązowy bar to najstarsze schronienie dla nieheteroseksualnych osób w Amsterdamie. Od 1927 prowadziła je legenda, ikona miasta – Bet van Beeren.

12 KONIEC – Bazylika Św. Mikołaja, w okolicy dworca centralnego.

 

Dodam też kilka krótkich, niespodziewanych przystanków.

 

CZAS TRWANIA SPACERU: 2 godziny 30 minut

DOSTĘPNE JĘZYKI: polski, angielski

CENA: 1-2 osoby: 40.00 EUR

3-4 osoby: 70.00 EUR

5-6 osób: 90.00 EUR

7 i więcej: 120.00 EUR

 

Jeśli chcesz umówić się ze mną na spacer, proszę o kontakt na adres e-mail: info@domilingua.com lub na WhatsApp pod numerem: +31 6 387 38 543.

 

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn