Języki

ANGIELSKI OD PODSTAW 7 – czasownik BE, część 2

Dzisiaj będzie zwięźle! Nie wiem, jak Wy, ale ja ostatnio czuję moc. Przygotowuję właśnie dwa duże projekty. O jednym z nich już wiecie, jeśli śledzicie mój Fanpejdż, albo czytacie newsletter.

Ostatnio tłumaczyłam Wam, jak budować zdania z czasownikiem be. Dzisiaj pokażę Wam, jak te zdania skracać.

W języku angielskim skróty są używane bardzo często. Nie można ich nie znać. Nawet jeśli postanowisz ich nie używać, inni na pewno będą. Musisz więc je rozpoznawać i rozumieć. Na szczęście, nie jest to nic trudnego.


Zdania twierdzące:

Aby utworzyć zdanie skrócone, należy od czasownika odjąć pierwszą samogłoskę (co daje nam jedną sylabę mniej, zdanie więc jest krótsze), a następnie to, co nam zostanie, przykleić apostrofem do osoby:

I am tall. –> I’m tall.

You are interesting. –> You’re interesting.

He is boring. –> He’s boring.

She is pretty. –> She’s pretty.

It is cold. –> It’s cold.

We are short. –> We’re short.

You are tired. –> You’re tired.

They are intelligent. –> They’re intelligent.


Wymowa tych sklejek jest bardzo prosta. Wymawiamy osobę + to, co nam zostało z czasownika. A zatem: I’m – ajm; you’re – jur; he’s – his; she’s – szis; it’s – its; we’re – łir; you’re – jur; they’re – deir.

Naturalnie, zdania skrócone niosą dokładnie to samo znaczenie, co zdania nieskrócone (I am tall znaczy dokładnie to samo, co I’m tall). Są tylko krótsze.


Zdania przeczące:

Tutaj występuje dość ciekawa sytuacja, ponieważ w większości zdań mamy dwie możliwości skracania. Takie zjawisko występuje tylko przy czasowniku be. Nie jest to charakterystyczne dla przeczących skrótów w innych konstrukcjach.

Dwojakie skróty występują przy każdej osobie, z wyjątkiem I.

Oto pierwsza możliwość:

I am not tall. –> I’m not tall.

You are not interesting. –> You’re not interesting.

He is not boring. –> He’s not boring.

She is not pretty. –> She’s not pretty.

It is not cold. –> It’s not cold.

We are not short. –> We’re not short.

You are not tired. –> You’re not tired.

They are not intelligent. –> They’re not intelligent.


Forma ta jest banalna, ponieważ od skrótów twierdzących różni się tylko tym, że dodajemy słowo not. Reszta jest dokładnie taka sama. Wymowa również.

Oto druga możliwość (nie da się jej stworzyć dla osoby I):

You are not interesting. –> You aren’t interesting.

He is not boring. –> He isn’t boring.

She is not pretty. –> She isn’t pretty.

It is not cold. –> It isn’t cold.

We are not short. –> We aren’t short.

You are not tired. –> You aren’t tired.

They are not intelligent. –> They aren’t intelligent.

Powyższe skróty budujemy inaczej. Zamiast majstrować przy osobie, sklejamy tym razem czasownik be oraz słowo not. Słowo not przyklejamy w formie skróconej – n’t. W wyniku tego powstają nam jakby dwa nowe słowa – aren’t i isn’t. Wymowa jest bardzo prosta: arent, izynt.

Wydawać by się mogło, że pierwszy zestaw skrótów w przeczeniach będzie się cieszył dużą popularnością, ponieważ bazuje  na tym samym mechanizmie, co skróty twierdzące. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że łatwiej Wam powiedzieć You aren’t, niż You’re not.

Zwyczajnych zdań pytających z czasownikiem be nie będziemy skracać. Warto jednak spojrzeć na odpowiedzi:

Am I tall? Yes, you are. / No, you are not. / No, you’re not. / No, you aren’t.

W krótkiej twierdzącej odpowiedzi NIE WOLNO nam stosować skrótów. Oznacza to, że nie możemy odpowiedzieć: Yes, I’m; Yes, you’re; Yes, he’s, etc.

W krótkiej odpowiedzi przeczącej można stosować zdania pełne oraz skróty (oba!).


Kiedy używamy zdań skróconych

Naturalnym jest, że skracamy zdania w komunikacji werbalnej, żeby było szybciej. W komunikacji pisanej skróty stosowane są we wszystkich luźnych formach – smsach, mailach. Wszędzie tam, gdzie używamy stylu nieformalnego, odzwierciedlającego zwykły dialog.

Kiedy nie używamy zdań skróconych

Na pewno nie będziemy ich stosować pisząc list przewodni albo zaproszenie na ślub. Wszelkiego rodzaju eleganckie i oficjalne formy wypowiedzi stosują wyłącznie formy pełne. Dla tych, którzy zdają  egzaminy z angielskiego – skrótów nie używamy w rozprawkach, listach formalnych etc.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, jak zwykle jestem do dyspozycji. Wszystkich zainteresowanych zapraszam również do zapisania się na bezpłatny kurs angielskiego online. Czekam na Was w sobotę na Skype, między 12:00 a 14:00.

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn