Języki

ANGIELSKI OD PODSTAW 8 – interesować się

Ostatnio pisałam dla Was o czasowniku be – że jest prosty, i że nie jest. To wszystko prawda. W pierwszym artykule jemu poświęconym pokazałam Wam, jak tworzyć zwykłe, proste zdania z tym czasownikiem. Na przykład:

I am tall. – Ja jestem wysoki / wysoka.

Jest to bardzo proste zdanie. Jeśli tylko wiemy, jak powiedzieć Ja jestem (I  am), oraz znamy słowo wysoki (tall), zdanie jest dla nas banalne. Tworzymy je dokladnie tak, jak robimy to w języku polskim. Na szczęście, to właśnie takie zdania tworzymy z tym czasownikiem najczęściej.

Temat komplikuje się jednak nieco, gdy spojrzymy na inne przykłady z czasownikiem be. Bywa on bowiem często wykorzystywany w różnych innych konstrukcjach. Pisałam już o tym kilka miesięcy temu. Tamten artykuł był jednak skierowany do osób, które już posługują się językiem angielskim. Był on dość zwięzły i poruszał kilka kwestii. Dzisiaj skupię się na jednej z nich, bardzo szczegółowo, ponieważ to jest cykl dla osób, które dopiero zaczęły się uczyć.

INTERESOWAĆ SIĘ

O zainteresowaniach w języku polskim mówimy najczęściej za pomocą czasownika interesować się. Na przykład:

Ja interesuję się sportem.

Ty interesujesz się polityką.

W języku angielskim nie ma jednowyrazowego odpowiednika polskiego czasownika interesować się. Aby wyrazić, czym kto  się interesuje, musimy użyć  konstrukcji BE INTERESTED IN something / somebody. Na przykład:

I am interested in sport. – Interesuję się sportem.

You are interested in politics. – Ty interesujesz się polityką.

W dosłownym tłumaczeniu mamy: Ja jestem zainteresowany w sporcie. Ty jesteś zainteresowany w polityce.

Zdaję sobie spawę z tego, że brzmi to głupio, ale tak jest. Następnym razem kiedy będziesz chciała opowiedzieć komuś o tym, czym się interesujesz, pamiętaj. Nie ma w języku angielskim czasownika interesować się. Jest wyrażenie być zainteresowanym w czymś / kimś.

Ponieważ jest to konstrukcja na bazie czasownika be (którego nie tłumaczymy, służy on tu raczej posiłkowo), zdania robimy zgodnie z zasadami tworzenia zdań z czasownikiem be, czyli:

I am not interested in sport. / I’m not interested in sport. – Nie interesuję się sportem.

You are not interested in sport. / You’re not interested in sport. / You aren’t interested in sport. – Nie interesujesz się sportem.

Is he interested in politics? – Czy on się interesuje polityką?

Is she interested in politics? – Czy ona się interesuje polityką?

Jak widzisz, gdy tworzymy zdania przeczące, należy po prostu w odpowiednim miejscu dodać słowo not, czy nie. Przy tworzeniu pytań, stosujemy zabieg inwersji (zmiany szyku – osoba zamienia się  miejscem z czasownikiem). Tak samo, jak robiliśmy to wcześniej w prostych zdaniach z czasownikiem be.

Uwaga! Pamiętaj, aby nie zgubić słówka in. Jest ono niezbędne w tej konstrukcji. Ponadto, zauważam, że często mylicie interested z interesting. To są dwie różne formy, nie możemy ich wymieniać. Interesting oznacza interesujący. Nie możemy użyć tutaj tego słowa, bo wówczas mielibyśmy zdanie: Jestem interesujący w sporcie, co jest kompletną bzdurą. Interested oznacza zainteresowany / zainteresowana, i tylko taka forma jest tutaj poprawna.

Jeśli macie jakieś pytania, zapraszam do wysyłania maili, zostawiania komentarzy albo zgłaszania się na konsultacje.

A Ty czym się interesujesz? Może napiszesz to po angielsku w komentarzu poniżej? 🙂

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn