Języki

ANGIELSKI OD PODSTAW 4 – alfabet

To niesamowite, że już koniec grudnia! Nie wiem jak Wam, ale mnie wydaje się, że ten czas pędzi. Jestem właśnie w trakcie przygotowywania dwóch bezpłatnych kursów językowych. Na oba zapisy ruszą jeszcze w tym miesiącu. Wszystkich chętnych zapraszam do śledzenia stron oraz do zapisania się na listę mailingową, jeśli jeszcze Was na niej nie ma.

Od kilku tygodni co wtorek publikuję dla Was tekst z serii Angielski od podstaw. Pierwsze trzy tygodnie poświęciliśmy liczebnikom. Dzisiaj pora na alfabet. Zdaję sobie sprawę z tego, że dzisiaj już środa. Niestety, wczoraj publikację uniemożliwiła mi awaria jednego z komputerów. Mam nadzieję, że wybaczycie mi ten mały poślizg.

Po co mi znajomość angielskiego alfabetu

Bardzo często słyszę od Was to pytanie. Z jednej strony większość z Was kojarzy jego brzmienie – być może, jak ja, wychowaliście się na Ulicy Sezamkowej. I choć nie jest to zagadnienie trudne do opanowania, zazwyczaj wyczuwam u uczących się pewną niechęć. Umiejętność przeliterowania danego wyrazu w języku, którego się uczycie, jest jednak niezwykle ważna. Po pierwsze, jeśli nawet nazywacie się Anna Nowak, możecie być przekonani, że nikt za granicą nie napisze Waszego nazwiska tak, jak ono wyglądać powinno, jeżeli nie zostanie ono przeliterowane. Nie wspominając o innych informacjach, które czasami musimy przekazać – na przykład miejsce urodzenia. W moim przypadku – Dąbrowa Górnicza.

Z praktycznego punktu widzenia więc dobrze jest, jeśli potrafimy podyktować nasze nazwisko, litera po literze. Po drugie, jeśli zdarza nam się rozmawiać po angielsku, od czasu do czasu na pewno słyszymy coś, czego nie rozumiemy. Być może jest to nazwa jakiegoś przedmiotu lub miasta. Dobrze jest umieć zapytać rozmówcę, jak ową nazwę napisać.

Jak wymawiać angielski alfabet

Poniżej znajdziecie alfabet wraz z wymową.

A   [ej]

B   [bi]

C   [si]

D  [di]

E   [i]

F   [ef]

G   [dżi]

H  [ejcz]

I [aj]

J   [dżej]

K  [kej]

L   [el]

M  [em]

N   [en]

O   [oł]

P   [pi]

Q  [kiu]

R  [ar]

S   [es]

T   [ti]

U  [ju]

V  [wi]

W [dabliu]

X  [eks]

Y  [łaj]

Z  [zet]

O czym należy pamiętać

Kiedy wymawiamy spółgłoskę C, mówimy si jak w wyrazie sigma. Nie jak w wyrazie siwy. Naturalnie, w angielskim alfabecie nie znajdziemy polskich znaków takich, jak ą, ę, ś, ć, ź, ż, ł, ń, ó. Jest natomiast x i v.

Chcąc więc przeliterować moje imię i nazwisko, powiedziałabym:

D O M I N I K A   K O L E J N I K   [di, oł, em, aj, en, aj, kej, ej; kej, oł, el, i, dżej, en, aj, kej]

Jeżeli nazywasz się Anna Nowak, lub posiadasz w imieniu lub nazwisku jakąkolwiek powtarzającą się głoskę, zamiast wymieniać ją dwa razy, użyjesz przymiotnika podwójny, czyli double. Na przykład:

A N N A   N O W A K   [ej, double en, ej; en, oł, dabliu, ej, kej]

Jeśli w trakcie rozmowy chcesz kogoś zapytać, w jaki sposób dany wyraz jest pisany, powiesz:

How do you spell it? – Jak to się literuje?

Wszystkich zainteresowanych treningiem literowania w języku angielskim zapraszam na moje bezpłatne konsultacje. Najbliższe odbędą się w sobotę 7 stycznia 2017.

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn