Języki

ANGIELSKI OD PODSTAW 5 – zaimki osobowe

Jeśli śledzisz mój wtorkowy cykl Angielski od podstaw, potrafisz już liczyć oraz literować wyrazy w języku angielskim. No chyba, że coś było niejasne – w takim razie otwórz swoją skrzynkę mailową i wyślij do mnie maila, aby umówić się na sobotnie bezpłatne konsultacje.

Dzisiaj przechodzimy już do gramatyki. Zanim jednak zaczniemy bawić się czasownikami, które pozwalają nam budować pełne zdania, chciałabym wytłumaczyć Wam zaimki osobowe. Zaimki te używane są oczywiście do wyrażenia podmiotu, wykonawcy czynności lub stanu. Na przykład:

Ja idę do sklepu. <– Ja to podmiot / wykonawca czynności iść

Ty prasujesz. <– Ty to podmiot / wykonawca czynności prasować

Zaimki osobowe w języku angielskim

Liczba pojedyncza:

 1. I – ja
 2. You – ty
 3. He – on

She – ona

It – ono / to

Liczba mnoga:

 1. We – my
 2. You – wy
 3. They – oni / one

Myślę, że większość z Was uczyła się już na ten temat. Na wszelki wypadek podam Wam jeszcze wymowę.

I [aj]

You [ju]

He [hi]

She [szi]

It [it]

We [łi]

You [ju]

They [dej]*

*Tutaj ponownie dopuszczam się uproszczenia. Zachęcam wszystkich, aby próbowali wymawiać angielskie th (poprzez wymawianie T z językiem między zębami).

Co trzeba wiedzieć o angielskich zaimkach osobowych

 1. Pierwsza osoba liczby pojedynczej – I – jest zawsze pisana dużą literą (nawet w środku zdania). Nie dotyczy to jednak żadnego innego zaimka osobowego.
 2. Ty oraz Wy wyglądają i wymawiają się identycznie. Nie ma więc znaczenia, czy mówisz do jednej osoby, czy do grupy. Zawsze używasz zaimka you.
 3. W języku angielskim nie używamy formy grzecznościowej. Zdanie You are tired może więc znaczyć: Ty jesteś zmęczony / Ty jesteś zmęczona / Wy jesteście zmęczeni / Wy jesteście zmęczone / Pan jest zmęczony / Pani jest zmęczona / Panowie są zmęczeni / Panie są zmęczone / Państwo są zmęczeni.
 4. Jak już wspomniałam, he oznacza on, she to ona. Uwaga! Zaimki te dotyczą wyłącznie ludzi plus ewentualnie naszych zwięrzątek domowych, które znamy, które mają imię i są naszymi przyjaciółmi. Wszystkie przedmioty oraz pozostałe zwierzęta kwalifikują się do kategorii it. W praktyce:

This is my brother. He is tired. – To jest mój brat. On jest zmęczony.

This is my sister. She is tired. –  To jest moja siostra. Ona jest zmęczona.

This is my dog. He is old. – To jest mój pies. On jest stary.

This is a squirrel. It is pretty. – To jest wiewiórka. Ona jest ładna. (W języku polskim wyraz wiewiórka jest rodzaju żeńskiego, dlatego mówimy Ona jest ładna. W języku angielskim jest to jednak kategoria It.)

This is a table. It is heavy. – To jest stół. On jest ciężki. (W języku polskim stół to wyraz rodzaju męskiego, dlatego powiemy On. Jako przedmiot, po angielsku wpada w kategorię It.)

Uczulam więc również na tłumaczenie w drugą stronę. Bardzo często widzę, że tłumaczycie zaimek It jako to, zawsze. A przecież jeśli dotyczy on rzeczownika, który w języku polskim ma rodzaj męski, to należy go przetłumaczyć jako on, nie to, np:

I have a new table. It is very heavy. – Mam nowy stół. On jest bardzo ciężki. (Nie: to jest bardzo ciężkie. It odnosi się do table. Table po polsku to stół. Stół jest rodzaju męskiego, tłumaczymy więc jako on.)

 1. They to zarówno oni, jak i one. Często widzę i słyszę błąd w postaci wyrazu shes, jako liczba mnoga od she, czyli one. Forma taka nie istnieje. One i oni tłumaczą się tak samo – jako they. Formy they będziemy też używać w odniesieniu do przedmiotów, np:

I have chairs. They are wooden. – Mam krzesła. One są drewniane.

Następnym razem przejdziemy już do omawiania czasowników, abyście jak najszybciej mogli klecić zdania. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zostawcie komentarz, napiszcie maila albo wiadomość na FB. Czekam na Was również w sobotę 7 stycznia w trakcie bezpłatnych konsultacji.

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn