Języki

Pisanie pamiętnika po angielsku

Ten tekst jest zarówno dla osób, które uczą się języka angielskiego same, jak i dla tych, którzy chodzą na zajęcia językowe, ponieważ (o ile nie chodzisz na mega intensywny codzienny kurs) w obu przypadkach o szybkim postępie zadecyduje wkład pracy własnej.

Żeby naprawdę w miarę szybko być w stanie komunikować się w języku obcym, trzeba się w nim zanurzyć. Chodzenie na zajęcia raz w tygodniu i nie robienie niczego poza tym też da Ci jakiś rezultat, ale bardzo mierny w porównaniu z tym, co mógłbyś osiągnąć, pracując nad swoim językiem między zajęciami. Większość z Was o tym wie i czyta książki / artykuły po angielsku, słucha radia / podcastów / listeningów z książek, ogląda telewizję / filmy / seriale, robi ćwiczenia gramatyczne. I to jest wspaniałe i dużo daje. Ale pamiętaj, że najważniejsza w tym wszystkim jest implementacja. To, czego uczysz się na zajęciach, oraz to, czego uczysz się sam, musisz wdrażać, jak najszybciej.

O wdrażaniu nowej wiedzy już pisałam wielokrotnie w różnych formach.  Dzisiaj rozszerzę temat pisania pamiętnika po angielsku.

Dlaczego pisanie jest świetną formą nauki?

Pisanie w ogóle czegokolwiek jest świetną formą nauki, ponieważ zmusza Cię do budowania zdań w obcym języku i weryfikuje Twoją wiedzę. Musisz wtedy zbudować zdanie w jakimś czasie, zastosować słowa (które znasz, albo które sprawdzasz na potrzeby komunikatu) i jeszcze dobrać do tego odpowiedni styl (formalny lub nie). Często słyszę od Was, że to nie pomaga w mówieniu po angielsku, z czym ja się po prostu w ogóle nie zgadzam. Tworzenie komunikatu w obcym języku (niezależnie od tego, czy go napiszesz, czy wypowiesz) jest ogromnym wyzwaniem, ze względu na to, co napisałam wyżej – musisz dobrać konstrukcję, słowa i styl. To jest naprawdę dużo pracy. I jeśli będziesz często pisać i pracować nad tymi wyborami – świadomie trenować dobór konstrukcji, używanie odpowiednich słów w dobrym dla nich kontekście i dbanie o styl wypowiedzi – uwierz mi, kiedy będziesz musiał swój komunikat powiedzieć na głos, będzie Ci dużo lżej.

Wiadomo, że wypowiedź ustna niesie ze sobą wyzwania, których nie ma przy pisaniu – odpowiednia wymowa, akcent zdaniowy i wyrazowy, intonacja, większy stres. Ale jeśli wiesz, że gramatycznie i słownikowo Twój komunikat jest OK, to stres jest dużo mniejszy i możesz skupić się na pozostałych elementach.

Dlaczego pisanie pamiętnika jest świetną formą nauki? 

Pamiętnik to forma bardzo otwarta. Możesz w nim pisać o czym chcesz i dowolnym stylem. To oznacza, że nie czujesz się skrępowany i nic nie jest narzucone.

O czym pisać w pamiętniku?

Oto przykładowe tematy:

  • O tym, co własnie robisz
  • O tym, co przeważnie robisz (jak wygląda Twój dzień, Twoja praca, Twoje życie)
  • O tym, co robiłeś wczoraj, tydzień temu, w dzieciństwie
  • O tym, co będziesz robić jutro
  • O planach na resztę życia, albo na wakacje
  • O marzeniach
  • O artykułach / książkach, które ostatnio czytałeś lub czytasz
  • O filmach / serialach, które ostatnio oglądałeś lub oglądasz

Każdy z tych przykładów niesie ze sobą inne wyzwania językowe. Pisząc o tym, co robisz w momencie pisania, użyjesz prawdopodobnie czasu Present Continuous. Na temat planów będziesz pisać za pomocą czasów teraźniejszych lub przyszłych.

Dwa ostatnie punkty to chyba moje ulubione. Jeśli czytasz lub oglądasz coś po angielsku (żeby pracować nad swoim językiem i uczyć się nowego słownictwa), możesz potem o tym wszystkim opowiedzieć swojemu pamiętnikowi. To dla Ciebie okazja, żeby te wszystkie nowe rzeczy, których się nauczyłeś czytając / oglądając / słuchając, użyć – czyli wdrożyć. A więc, czytasz i podajesz dalej – najlepsza forma nauki. Na pewno znasz teorię, która mówi, że aby się czegoś najlepiej nauczyć, trzeba to komuś innemu wytłumaczyć.

Moje powyższe przykłady to tylko propozycje. Urok pamiętnika polega na tym, że przyjmie wszystko, również fikcję. Nie musisz więc pisać prawdy. Ważne, żebyś pisał po angielsku.

Oddaj swój pamiętnik do korekty

Samo pisanie jest świetne, bo zmusza Cię do myślenia nad komunikatem. Najlepiej jest jednak wtedy, kiedy możesz komuś swoje pisanie oddać do korekty – małżonce, które zna język lepiej od Ciebie, koledze z Anglii albo lektorowi języka obcego. Nie musisz przecież chodzić na regularne zajęcia z języka obcego, żeby raz na jakiś czas skorzystać z korekty tekstu. Informacje zwrotne są bardzo ważne – lektor zweryfikuje, czy dobrze używasz czasów, czy używasz nowych słów w odpowiednim kontekście itd. To pomoże Ci ruszyć z samodzielną nauką dalej.

Pisz pamiętnik po angielsku i otrzymaj korektę za darmo

Korektę swojego pamiętnika możesz zamówić u mnie odpłatnie. Możesz również wziąć udział w mojej bezpłatnej akcji PAMIĘTNIK, którą prowadzę od dawna prowadzę na grupie na Facebooku. Każdego pierwszego dnia miesiąca wrzucam tam post na ten temat, i pierwsze osoby, które się zgłoszą, mogą skorzystać z takiego wsparcia przez miesiąc.

Na czym polega korekta pamiętnika?

Pamiętnik prowadzisz w dokumencie Google, do którego dajesz mi dostęp z możliwością edycji. Ja wprowadzam do niego moją korektę oraz tam, gdzie jestem w stanie uzasadnić krótko moje sugestie, zostawiam komentarz, żebyś rozumiał, na czym polega błąd.

 

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do tego, abyś jak najwięcej pisał. A jeszcze lepiej, żebyś komuś swoje pisanie pokazał. Zachęcam gorąco do dołączenia do akcji PAMIĘTNIK w grupie na Facebooku. Jeśli myślisz, że ktoś z Twoich znajomych chciałby z takiej możliwości skorzystać, podaj ten tekst dalej.

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn