Języki

Jak się zmęczyć po angielsku

Jak wiadomo, język polski cieszy się bogactwem form. Jednym z elementów, które istnieją w języku polskim, a w angielskim już nie, są czasowniki oznaczające zmianę stanu, na przykład zgłodnieć, zmęczyć się. Słyszę często, jak bardzo męczycie się z tymi wyrażeniami. Postanowiłam więc wyjaśnić, jak mówić o zmianie stanu po angielsku.

Tak naprawdę, jest to dużo prostsze, niż się może wydawać. Byłoby nawet gorzej, gdyby istniały odpowiedniki naszych czasowników, oznaczających zmianę stanu, ponieważ stanowiłyby kolejną grupę słówek do zapamiętania. A tymczasem zasada ich tworzenia jest prosta.

Aby wyrazić zmianę stanu z sytości do głodu, potrzebujemy czasownika posiłkowego oraz przymiotnika, oznaczającego nowy stan. Czasownikiem posiłkowym może być become lub grow. Najczęściej jednak używamy get. Na przykład:

I am getting hungry. – Robię się głodna. (Staję się głodna)

I got tired so I left. – Zmęczyłam się więc wyszłam. (Stałam się zmęczona więc wyszłam)

Pierwszy przykład, w czasie Present Continuous, pokazuje proces zmiany właśnie trwający (jeszcze niedokończony). Drugi przykład odnosi się do przeszłości (Past Simple) i informuje o zmianie, która się dokonała. Aby więc poprawnie opisywać zmianę stanu po angielsku, wystarczy używać czasownika posiłkowego w czasie, w którym chcemy nasze zdanie stworzyć, a po nim stosować przymiotnik, opisujący nowy stan – zmęczony, głodny, znudzony, itd.

Inne przykłady:

I will let you know when I get bored. – Dam ci znać, gdy się znudzę.

I bought some soda because I got thirsty. – Kupiłam sodę ponieważ zachciało mi się pić.

Jak już wspomniałam, zamiast get można używać czasownika become lub grow. Become (moim zdaniem) nie zmienia znaczenia, jest tylko ładniejszą wersją. Grow zazwyczaj podkreśla, że proces zmiany jest długotrwały – I am slowly growing tired of your stupid jokes (Twoje głupie żarty powoli mnie męczą).

Jeśli macie jakiekolwiek pytania na ten temat, zapraszam do pisania komentarzy lub maili. Jak zwykle, przypominam o bezpłatnych konsultacjach w każdą sobotę od 12:00 do 14:00 na Skype.

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn