Języki

Jak sprawdzać akcent w wyrazach angielskich

Jak wszyscy wiemy, wymowa słów w języku obcym jest bardzo ważna. Jeśli uczysz się języka angielskiego, oprócz ogólnego poprawnego wymawiania wyrazów, musisz wziąć pod uwagę akcent wyrazowy.

W języku polskim akcent jest prostym zagadnieniem. Prawie zawsze pada na drugą sylabę od końca. Mówimy więc:

ma-ma

sa-mo-chód

su-kien-ka

Wytłuszczone sylaby w powyższych wyrazach to te, które my akcentujemy, czyli wyróżniamy wymawiając je głośniej i dłużej. W języku angielskim akcent jest zmienny. Oznacza to, że mało jest reguł, ułatwiających nam jego opanowanie. Przeważnie uczymy się go po prostu ucząc się nowego słowa. Dlatego ciągle powtarzam Wam, że jeśli przyswajacie nowe słówka, wypisanie ich na listę wraz ze znaczeniem nie wystarczy. Musicie je odsłuchać i zwrócić uwagę na ich akcent.

Jeśli źle akcentujesz wyraz, źle go wymawiasz. Możesz być niezrozumiany. Ponadto, nie zrozumiesz tego słowa, kiedy zostanie ono wypowiedziane poprawnie przez kogoś innego. Uwierz mi, że te wyrazy brzmią zupełnie inaczej kiedy są wymawiane z niepoprawnym akcentem.

Jest takie ćwiczenie, które często polecam Wam wykonywać. Jeśli słuchasz podcastu lub zadania na słuchanie z jakiegokolwiek podręcznika i masz dostęp do transkrypcji (czyli tekstu), najpierw posłuchaj nagrania i spróbuj jak najwięcej z niego zrozumieć, a następnie posłuchaj jeszcze raz czytając jednocześnie tekst, i ołówkiem zaznacz słowa, które przecież doskonale znasz, a z jakiegoś powodu w ogóle ich tam nie usłyszałeś. To wyrazy, które znasz, kiedy je widzisz i być może sam ich używasz, ale niepoprawnie je wymawiasz. Warto nad takimi wyrazami popracować.

Jak sprawdzać akcent w wyrazach angielskich

Przede wszystkim, słuchaj wymowy wyrazów i powtarzaj po lektorze. Aby odsłuchać wymowę, kliknij na ikonę głośnika nad wyrazem:

Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze słyszysz i powtarzasz akcent, spójrz na wymowę wyrazu, podaną alfabetem fonetycznym. Znajdziesz taką w Google Translate i wielu innych internetowych słownikach i tłumaczach. W transkrypcji fonetycznej, akcent wyrazowy podany jest za pomocą znaku ′ PRZED sylabą akcentowaną:

Jak widać z powyższych przykładów, wyraz remember ma akcent na drugiej sylabie (re-mem-ber), a comfortable na pierwszej (com-for-ta-ble). Przymiotnik unbelievable ma podane dwa akcenty, ze względu na jego długość. Główny akcent wyrazowy pada na trzecią sylabę (un-be-lie-va-ble), a na przedrostek un- pada akcent wyrazowy poboczny (słabszy). Akcent poboczny jest zaznaczony tak samo, tylko że na dole (również przed sylabą akcentowaną).

Jeśli nie jesteś pewien, czy rozumiesz, o czym tutaj piszę, przejdź się do Google Translate i odsłuchaj te wyrazy. Jestem pewna, że wtedy wszystko stanie się jasne. Mam też nadzieję, że jeśli do tej pory nie zwracałeś na akcent wyrazowy uwagi, od teraz będziesz to robić. Jest to MEGA WAŻNE.

Możesz ze mną o tym porozmawiać podczas moich bezpłatnych konsultacji na Skype w sobotę między 12:00 a 14:00. Przypominam również o sesji Q&A na grupie na Facebooku, w każdą sobotę o 11:30.

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn