Języki

ANGIELSKI OD PODSTAW 9 – samopoczucie

Dzisiejszy tekst jest ostatnim na temat czasownika be. W moim artykule jakiś czas temu pisałam o różnych dziwnych zdaniach, zawierających czasownik be w języku angielskim. Są to zdania niestandardowe, ponieważ ich wersja polska wygląda zupełnie inaczej (i dlatego tak często popełniamy w nich błędy). Dzisiaj skupię się na jednej z tych konstrukcji.

JAK SIĘ MA TWOJA MAMA?

Wszyscy wiemy, jak zapytać kogoś, jak się ma. How are you? to jedna z pierwszy fraz, których się uczymy. Jednakże, kiedy chcemy zapytać o kogoś innego, okazuje się, że nie wiemy jak. Albo wydaje nam się, że wiemy, ale popełniamy błąd. Słyszę to tak często, że muszę o tym napisać.

How are you? tak naprawdę oznacza Jak jesteś? I dlatego odpowiadamy na to pytanie w sposób następujący:

I am fine / OK / well / very well / not bad / so so, itd.

Co oznacza Jestem dobrze, nieźle, tak sobie, itd.

Kiedy chcemy więc zapytać, jak ma się czyjaś mama, mówimy: How is your mother? Co oznacza, jak jest twoja matka? Inne przykłady:

How is your sister? – Jak się ma twoja siostra?

How is your health? – Jak tam twoje zdrowie?

How are your parents? – Jak się mają twoi rodzice?

Za każdym razem używamy czasownika być, nie mieć.

I to właściwie tyle na ten temat. Chciałabym jeszcze wspomnieć o jednej konstrukcji, o której dotąd nie pisałam. Mianowicie: Chce mi się pić. Po polsku to właśnie tak zazwyczaj mówimy o pragnieniu. I często widzę, jak męczycie się, próbując to przetłumaczyć.

W angielskiej wersji nie będzie żadnego chcieć ani pić. Powiemy:

Jestem spragniony. – I am thirsty.

Użyjemy więc po prostu przymiotnika spragniony – thirsty. Jest to zdanie bardzo proste, ale inne niż to, do którego przywykliśmy.

Jeśli chodzi o pozostałe potworki z czasownikiem be, które naprawdę trzeba znać, polecam mój artykuł na ten temat. Myślę, że zostały one tam wystarczająco szczegółowo opisane. Jeśli śledzisz ten cykl i uczysz się od początku, naprawdę powinnaś tam zajrzeć.

Jak zwykle, przypominam Wam o moich bezpłatnych konsultacjach na Skype, w każdą sobotę  między 12:00 a 14:00. W przyszłym tygodniu zajmiemy się kolejnym niezwykłym czasownikiem – have got.

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn